Noc Muzeów w Polsce – co warto zwiedzić?

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Poznaniu w 2003 roku. Obecnie to impreza, która odbywa się niemal we wszystkich większych miastach w Polsce i łączy ze sobą miłośników kultury i sztuki.

Idea Nocy Muzeów jest prosta – muzea, instytucje państwowe, domy kultury czy galerie, oferują zwiedzającym darmowy wstęp do późnych godzin nocnych. Co ciekawe, w samej Polsce w Nocy Muzeów uczestniczy więcej miast, niż we wszystkich krajach Europy razem wziętych. O ile w innych krajach, podczas Nocy Muzeów można zwiedzać głównie muzea (organizujące też wydarzenia kulturalne), o tyle w Polsce, podczas tego wydarzenia, biorą udział także biblioteki, licea czy teatry. Wyjątkiem może być tutaj Kraków, gdzie jednostek biorących udział w Nocy Muzeów jest znacznie mniej niż w innych miastach i są to niemal wyłącznie muzea. Noc Muzeów dociera także do coraz mniejszych miejscowości, w których można obejrzeć zabytki historyczne, wziąć udział w pokazie filmu lub pokazie teatralnym.

Oczywiście, dla zwiedzających nie stanowi to problemu, ponieważ każdy może udać się tam, gdzie mu się podoba.

O tym, że Noc Muzeów świetnie przyjęła się w Polsce, świadczą długie kolejki przed najatrakcyjniejszymi miejscami oraz fakt, że przed większością wydarzeń, należy dokonać telefonicznej lub mailowej rezerwacji miejsc. Wiele osób traktuje Noc Muzeów nie tylko jako czas na zwiedzanie różnych miejsc, ale także jako okazję do spotkania się ze znajomymi oraz aktywnego uczestnictwa w różnych wydarzeniach.